Fundacja Innovations Hub publikuje film promujący polskie startupy

Co jeśli powiem Ci o kraju, który rozwija naukę od kilkuset lat, a jednak nie zatracił energii i dążenia do odkrywania i wdrażania innowacji? O ludziach, którzy nieustanną ciężką pracą, odwagą by podejmować ryzyko, oraz niezwykłą wizją przyszłości, każdego dnia krok po kroku zmieniają swoje plany i marzenia w rzeczywistość? O wynalazkach, które zmienią na lepsze swoje branże, zwiększą produktywność, chronią środowisko, uratują życia? 

Czy pytania te wywołują zdziwienie – nie, to chyba nie Polska? Być może potrzebna jest weryfikacja pewnych założeń. Startupy w Polsce liczone są w tysiącach. W każdym z nich innowatorzy wykorzystują swoją wiedzę i zapał, by opracowywać nowe rozwiązania dla lepszego jutra.

Kampania New Generation of Founders przedstawia młodych innowatorów – przyszłość polskiej gospodarki. Dynamiczny montaż oraz podkład muzyczny, w połączeniu z inspirującym monologiem tworzonym poprzez narzędzia ElevenLabs, promuje nasz kraj, jako ośrodek rozwoju nowych technologii na arenie międzynarodowej. “Ten film to pinezka na mapie świata, która promuje Polskę jako ośrodek innowacji zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej.” mówi Prezes Fundacji Kacper Raciborski.

 

 

 

 

Oglądaj teraz:New generation of Founders | Innovations Hub Foundation

Produkcja powstała we współpracy z 10 przedstawicielami polskiego rynku startupowego generacji Z i jest dowodem na potencjał drzemiący w polskim sektorze innowacji. W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie technologicznym, pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 roku, zaczyna odgrywać kluczową rolę w ekosystemie startupów. Ich zdolność do szybkiej adaptacji, umiejętność posługiwania się nowymi technologiami oraz silna świadomość społeczna sprawiają, że są idealnymi kandydatami do prowadzenia innowacyjnych przedsiębiorstw. Młodzi founderzy są pełni pomysłów oraz gotowi do działania. W odróżnieniu od swoich starszych kolegów i koleżanek są zdecydowanie bardziej otwarci na ekspansję międzynarodową i nowoczesne podejście w zakresie sprzedaży, marketingu czy skalowania własnych biznesów. To pokazuje, że region CEE, który był dotychczas uważany za ślepy punkt na inkubacyjnej mapie, ulega stopniowej przemianie, kierując wzrok inwestorów z całego świata.

Co ciekawe, lektorzy używani w filmie to również dzieło startupu założonego przez przedstawicieli młodego pokolenia w Polsce – Mateusza Staniszewskiego i Piotra Dąbkowskiego. Ich firma, ElevenLabs, w styczniu 2024 roku uzyskała status jednorożca, czyli spółki wycenianej na ponad 1 mld dolarów. Czy to początek serii sukcesów? Czas pokaże.

Premiera filmu miała miejsce podczas Innovations Hub Summit, największego wydarzenia inkubacyjnego w Polsce, poświęconego młodym poniżej 30 roku życia. Podczas wydarzenia odbyła się również gala finałowa programów inkubacyjnych, które wspierają młodych ludzi w procesie komercjalizacji. Gala finałowa umożliwiła finalistom konkursu zaprezentowanie swoich pomysłów przed potencjalnymi inwestorami oraz nawiązanie kluczowych partnerstw koniecznych dla dalszego rozwoju.

 

 

Innovations Hub to polski hub startupowy, zajmujący się tworzeniem sektora pre-seed. Fundacja wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), a jej celem jest edukacja i wsparcie młodych przedsiębiorców w wejściu na rynek z własnymi pomysłami.

Więcej o Fundacji przeczytasz na: www.innovationshub.pl/

Startupy zawarte w filmie oraz ich działalność:

Nirby 

Nirby to narzędzie do analizy gleby i zarządzania gruntami rolnymi w czasie rzeczywistym dla dużych przedsiębiorstw rolniczych, wykorzystujące dane satelitarne i zgłoszone do opatentowania systemy dronów w celu dostarczania kluczowych informacji dotyczących gospodarstwa w ciągu zaledwie kilku minut. Produkt oferuje szereg korzyści: zmniejszenie zużycia nawozu, zwiększenie efektywności upraw i redukcję kosztów. Nirby zwyciężyło w amerykańskim konkursie UPenn Startup Challenge, w którym pokonało ponad 130 konkurencyjnych rozwiązań z całego świata.

AQUASPOT 

AQUASPOT to odpowiedź na nieestetyczne podejście do zbierania wody opadowej. Celem projektu jest zapewnienie innowacyjnych elementów budowlanych, które nie tylko umożliwią zmniejszenie zużycia wody wodociągowej, ale również wzmacniają pozytywny odbiór wizualny przydomowych posesji i przestrzeni miejskich. Zespół dostał się do Top 10 w programie akceleracyjnym Warsaw Creative Slam, a wcześniej został finalistą programu mentoringowego Green Innovations Challenge 2023.

Liftero 

Liftero dostarcza systemy napędowe dla rynku kosmicznego, które mogą być produkowane na dużą skalę – dzięki automatyzacji i zaawansowanej produkcji, Liftero dostarcza gotowy do integracji produkt trzy razy szybciej niż standard rynkowy. Korzystając z BOOSTER, chemicznego napędu Liftero o wysokim ciągu, operatorzy satelitów mogą wykonywać swoje manewry dziesięć razy szybciej, zmniejszając straty i zwiększając ROI, wykorzystując ekologiczne paliwo, które jest bardzo tanie, łatwe w obsłudze i kwalifikuje się do lotu na pokładzie wszystkich rakiet nośnych. Pierwsze wykorzystanie nastąpi w Q1 2025 na pokładzie SpaceX Transporter-13, jeszcze przed wypuszczeniem produktu na rynek.

Envirly 

Envirly to innowacyjna platforma do zarządzania zrównoważonym rozwojem, śladem węglowym organizacji i produktów. Dzięki platformie przedsiębiorcy mogą stale śledzić i analizować wpływ firmy na środowisko, tworzyć raporty ESG zgodne z dyrektywami,  a także podejmować działania dekarbonizacyjne nakierowane na zieloną transformację, jednocześnie generując pozytywny ekonomiczny zwrot z inwestycji. Startup nawiązał dotychczas współpracę z kilkoma największymi polskimi bankami, w tym BNP Paribas czy PKO Bank Polski.

modue 

modue to zaawansowany modułowy kontroler, który ułatwia użytkownikom komputerów nawigację w cyfrowym świecie. Dzięki niemu możesz obsługiwać systemy, gry, aplikacje kreatywne i inne narzędzia. Rozwiązując kluczowe problemy związane z ergonomią pracy przy komputerze, modue oferuje użytkownikom, takim jak twórcy muzyki, grafiki oraz realizatorzy rozrywki na żywo, możliwość dostosowania urządzenia do indywidualnych potrzeb. Jednocześnie integruje różnorodne aplikacje w jednym urządzeniu. modue jest obecnie największym projektem technologicznym sfinansowanym na Kickstarterze z Polski.

Play.air 

Najnowszy produkt tego startupu, Logoplan, to platforma dedykowana logopedom. Umożliwia zarządzanie terapiami pacjentów, prowadzenie gabinetu oraz zadawanie ćwiczeń domowych w formie interaktywnych kart pracy, co znacząco zwiększa efektywność terapii. Startup play.air zdobył już wiele nagród w konkursach startupowych, w tym znalazł się w Top 10 Programu Grantowego ING, w TOP 7 Mother and Child Startup Challenge oraz zajął I miejsce w MedBiz Innovations Program 2022.

NABIO

NABIO to kompleksowe rozwiązanie produkcji spersonalizowanych akcesoriów do radioterapii, które zwiększają efektywność leczenia oraz pozwalają zmniejszyć skutki uboczne odczuwalne przez pacjenta, jednocześnie możliwie zwiększając komfort terapii. Founderki tego startupu zostały wyróżnione w 30 under 30 Forbes Polska, a NABIO wygrało program Energeia organizowany przez Startup Hub Poland.

Deepflare

Deepflare buduje technologię, która pozwala na stworzenie szczepionek i immunoterapii nowej generacji dzięki użyciu platformy opartej na sztucznej inteligencji. Dzięki optymalizacji immunogeniczności są oni w stanie przewidzieć odpowiedź immunologiczną organizmu, pozwalając firmom farmaceutycznym stworzyć immunoterapię które wcześniej nie były możliwe; pozwalając na odblokowanie całkowicie nowych rynków oraz obszarów terapeutycznych. Deepflare pracuje głównie na immunoterapiach na raka, i mają obecnie cztery współprace z największymi firmami farmaceutycznymi oraz topowymi firmami biotechnologicznymi z całego świata. Founderzy Deepflare zostali wyróżnieni w 30 under 30 i pozyskali ponad 7 mln złotych na rozwój firmy od światowych funduszy VC.

inStreamly 

inStreamly to platforma która pozwala wszystkim twórcom gamingowym zarabiać na swojej pasji, a markom daje innowacyjny sposób na dotarcie do Generacji Z i graczy. Dzięki kontekstowej technologii inStreamly marki stają się naturalną częścią streamu, np. reagując na to, co dzieje się w grze (wygrana, przegrana itp.), co mówią streamerzy (rozpoznawanie głosu) lub treść wiadomości od widzów na czacie (keywords). Startup zrzesza na swojej platformie ponad 150 000 streamerów w 15 krajach i współpracował już z ponad 250 markami, takimi jak Samsung, Netflix, PlayStation i Durex. Założyciele zostali wyróżnieni w Forbes Polska 30 under 30 a startup wspierają takie fundusze jak SMOK Ventures czy Deutsche Telekom Hubraum. 

Bee Healthy Honey 

Ten startup pszczelarski rozwija innowacyjny emiter ultradźwiękowy, który zwalcza warrozę – niebezpiecznego pasożyta u pszczół. Wynalazek jest odpowiedzią na liczne problemy wynikające ze stosowania szkodliwych środków chemicznych przez pszczelarzy. Produkt ten prezentuje szereg przewag nad dotychczas stosowanymi rozwiązaniami: jest rozwiązaniem bezpiecznym, etycznym, ekonomicznym, wygodnym, ekologicznym i skutecznym. Startup otrzymał zaproszenie do programu Young InCredibles Sebastiana Kulczyka w 2023 r.