Rick Pruetz, FAICP, jest wiceprezesem Ecocity Builders Board i urbanistą, który pisze o zrównoważonym rozwoju, ostatnio „Ecocity Snapshots: Learning from Europe’s Greenest Places” i „Smart Climate Action through Transfer of Development Rights”.
Ekomiasto to osada ludzka wzorowana na samowystarczalnej, odpornej strukturze i funkcji naturalnych ekosystemów. Jest ona oparta na wzajemnej współpracy wszystkich członków społeczności, w której nacisk kładziony jest na wzajemne wsparcie, współdzielenie zasobów, samowystarczalność energetyczną i zielone technologie. Ekomiasto składa się z zamkniętego systemu zasobów, w którym nacisk kładziony jest na wzajemne wsparcie, współdzielenie zasobów, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, recykling i edukację. Ekomiasto posiada silne zasoby ludzkie i technologiczne, które wspierają wzajemne współdziałanie i promują zrównoważony rozwój. Wszyscy członkowie ekomiasta są zobowiązani do wspierania odpowiedzialnego zarządzania zasobami, aby zapewnić zrównoważony rozwój i trwałe wsparcie dla lokalnej społeczności.
Koncepcja ekomiasta sięga 1975 roku dzięki organizacji non-profit Urban Ecology z Berkeley. Założona przez Richarda Registera i grupę wizjonerskich architektów i aktywistów, Urban Ecology wspierała budowanie samowystarczalnych lokalnych społeczności, które promują zrównoważony rozwój i współdziałanie. Koncepcja ekomiasta wzrosła w siłę w ciągu ostatnich lat, dzięki wsparciu wielu organizacji, takich jak Global Ecovillage Network, Ekomii oraz Resilience Alliance.
Miasta o zerowej emisji są koncepcją ekomiasta, w których nacisk kładziony jest na zerową emisję gazów cieplarnianych, poprzez wykorzystanie zielonych technologii, jak energia słoneczna, wiatr i wodę. Miasta o zerowej emisji zazwyczaj wykorzystują także systemy magazynowania energii, aby zapewnić ciągły dopływ energii. Miasta takie skupiają się również na wykorzystaniu źródeł odnawialnych, recyklingu i współdzieleniu zasobów.
W 2022 r. pojazdy elektryczne stanowiły prawie 15 proc. sprzedaży nowych samochodów na całym świecie w porównaniu z trzema proc. w 2019 r. Aby osiągnąć cele działań w dziedzinie klimatu, przewiduje się, że produkcja litu wzrośnie 42-krotnie w ciągu najbliższych 20 lat. Chociaż lit jest cenny, jego produkcja często pochodzi z nieodpowiedzialnych źródeł, które są szkodliwe dla środowiska. W odpowiedzi na to, wiele ekomiast koncentruje się na wspieraniu odpowiedzialnej produkcji litu, aby zagwarantować, że jest produkowany z dbałością o środowisko, z zachowaniem zasad odpowiedzialnego zarządzania, a także zgodnie z zasadami społecznego i ekonomicznego rozwoju.
Transport przyjazny dla środowiska to transport, który nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery, wody lub gleby. Oznacza to, że powinien on wykorzystywać alternatywne źródła energii, w tym energię słoneczną, wiatrową, geotermalną i biopaliwa, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Może to być transport publiczny, jak autobusy, tramwaje, kolej, rowery lub poruszanie się pieszo. Alternatywą dla konwencjonalnego samochodu osobowego może być samochód elektryczny lub wodorowy. Transport przyjazny dla środowiska to również taki, który wykorzystuje techniki zarządzania ruchem, aby zmniejszyć zatłoczenie i zanieczyszczenia powietrza.
Nijmegen miasto zielonych inicjatyw i zrównoważonego rozwoju w Holandii, wprowadziło szeroką gamę środków transportu przyjaznego dla środowiska. W mieście jest duży wybór autobusów, tramwajów, rowerów, a nawet system rury rowerowej. Ponadto miasto wprowadziło program zarządzania ruchem, w którym używane są samochody hybrydowe i autobusy, a także aktywnie promuje korzystanie z rowerów.
W 2016 roku zlikwidowano nawet elektrownię węglową w Nijmegen, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Nijmegen to również miasto zaangażowane w zrównoważoną produkcję żywności. Wspomaga lokalnych producentów, wspierając produkcję z zastosowaniem technik ekologicznych, a także promuje korzystanie z lokalnych produktów, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Rada Miasta Nijmegen finansuje również wiele innych inicjatyw, takich jak edukacja na temat ekologii, tworzenie przyjaznych środowisk dla ptaków, tworzenie miejsc publicznych przyjaznych środowisku.
Margot Ribberink jest holenderską aktywistką klimatyczną i pierwszą kobietą meteorologiem telewizyjnym w Holandii. Jest członkinią zespołu Holandii ds. Zmian klimatycznych i aktywną promotorką ochrony środowiska. Organizuje wykłady, szkolenia i wystąpienia publiczne, w których wyjaśnia, jak wpływają na nasze życie zmiany klimatyczne. Uczestniczyła także w konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu w 2015 r. i aktywnie uczestniczyła w negocjacjach w sprawie porozumienia paryskiego. Margot ukończyła studia inżynierskie na wydziale fizyki Uniwersytetu w Amsterdamie i uzyskała tytuł magistra fizyki. Od 2015 r. jest ekspertem meteorologicznym w holenderskiej stacji telewizyjnej. Do jej obowiązków należy m.in. dostarczanie informacji o zmianach pogody i zmianach klimatycznych.
Szwecja jest liderem w ruchu na rzecz zrównoważonego rozwoju turystyki, dzięki swojej zaangażowaniu w ustanawianie i wprowadzanie zielonych inicjatyw, które mają na celu ochronę środowiska i jego zasobów. Szwecja wprowadziła ramy prawne i regulacje, które mają na celu ograniczenie lub zakazanie działań, które szkodzą środowisku. W 2010 roku Szwecja ustanowiła nowe wytyczne dotyczące zarządzania turystyką, które mają na celu zachęcanie turystów do podróżowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, poprzez promowanie zielonych i ekologicznych opcji zakwaterowania, transportu i gastronomii. W ramach tego działania Szwecja przyjęła strategię o nazwie ”Zielona Turystyka”. Strategia ta ma na celu ochronę dziedzictwa naturalnego i kulturowego Szwecji poprzez promowanie zielonych usług i produktów turystycznych, które mają na celu zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska i przeciwdziałanie negatywnym skutkom turystyki.
Freiburg to położone w południowych Niemczech miasto o futurystycznym charakterze. Jest to jedno z najstarszych miast w kraju i jest znane z wielu starożytnych budowli i dziedzictwa kulturowego. Freiburg słynie z wyjątkowych parków i ogrodów, a także z pięknych widoków na okoliczne lasy. Miasto jest bardzo aktywne i oferuje wiele atrakcji, takich jak imprezy, koncerty, muzea i inne wydarzenia kulturalne. Poza tym, Freiburg jest doskonałym miejscem na spacer lub jazdę rowerem, a także oferuje świetne restauracje, sklepy i kawiarnie. W mieście znajduje się też wiele pięknych plaż i jezior, co czyni je idealnym miejscem na relaks. Freiburg to idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie komfort i wygodę oraz lubią aktywnie spędzać czas.
Na wybrzeżu Morza Czerwonego założono przyszłościowe miasto El Gouna z misją: przyczynić się do ochrony środowiska i zapewnić wygodne i bezpieczne miejsce zamieszkania. W El Gounie zrealizowano wiele projektów przyczyniających się do ochrony środowiska. Miasto posiada unikalny system zarządzania odpadami, który zapewnia, że do morza nie dostają się żadne szkodliwe substancje. Inwestycje w oświetlenie LED oraz systemy solarne i geotermiczne przyczyniły się do zmniejszenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych. El Gouna wykorzystuje również filtry słoneczne i bardzo sprawne systemy recyklingu wody, co niezwykle zmniejsza zużycie wody. Miasto stawia na zieloną infrastrukturę, taką jak ścieżki rowerowe i przestrzenie zielone, aby zachęcać ludzi do aktywnego stylu życia. El Gouna posiada również wiele przestrzeni publicznych, takich jak plaże, parki i place, które są przyjazne środowisku i wspierają lokalną bioróżnorodność. W listopadzie 2022 r. 27. konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu, bardziej znana jako COP27, odbyła się po drugiej stronie morza w popularnym egipskim kurorcie wypoczynkowym Szarm el-Szejk. Wielu odwiedzających nie wiedziało, że tutaj, na zachodnim wybrzeżu kraju, El Gouna koncentruje się na zrównoważonym rozwoju jeszcze przed powstaniem COP. Omar El Hamamsy, dyrektor generalny Orascom Development Egypt, powiedział, że „El Gouna jest dumna, że może pomóc w osiągnięciu celów COP27, przeciwdziałając zmianom klimatu i wspierając wdrożenie porozumienia paryskiego”.